يکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۴
داستان طلا ادامه دارد.‌‌.
 داستان طلا ادامه دارد.‌‌.

به دنبال بروز نگرانی‌های ناشی از بحران بانکی و به دلیل گرایش سرمایه‌گذاران به سمت طلا به عنوان پناهگاه امن، طلا امروز به بالاترین سطح 11 ماه اخیر رسید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، طلا در روز جمعه به بالاترین حد در 11 ماه گذشته رسید، به طوری که شکست از وضعیت دشوار 1900 دلاری به سمت هدف بلندمدت 2000 دلاری را در پیش گرفت. علت اصلی این صعود چشمگیر آن بود که بحران بانکی ایالات متحده، سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت پناهگاه‌های امن سوق داد.

اد مویا، تحلیلگر پلتفرم معاملات آنلاین OANDA در این زمینه خاطرنشان کرد: «بروز مجدد نگرانی‌ها در مورد بانک‌ها باعث افزایش شدید قیمت طلا می‌شود. بسیاری از سرمایه‌گذاران طلا به ریسک‌های کلان کوتاه‌مدت چشم دارند و به نظر می‌رسد که طیف گسترده‌ای از انتظارات باید بیشتر برای شمش مثبت باشد.»

قرارداد آتی طلا در ماه آوریل در کامکس نیویورک به 1973.50 دلار در هر اونس رسید که 50.50 دلار یا 2.6 درصد افزایش یافت. بالاترین قیمت این جلسه 1980.50 دلار بود که بالاترین میزان از 19 آوریل 2022 و سطح 1985.10 دلار ثبت شده بود. طلای آوریل در این هفته، 106.30 دلار یا 5.7 درصد افزایش یافت.

قیمت لحظه‌ای طلا که برخی معامله‌گران با دقت بیشتری نسبت به معاملات آتی دنبال می‌کنند، تا ساعت 13:55 به وقت شرقی (17:55 به وقت گرینویچ) به 1973.92 دلار رسید که 54.37 دلار یا 2.8 درصد افزایش یافت. بالاترین قیمت طلای نقدی 1975.24 دلار بود که البته سقف قیمت در 11 ماه گذشته را نیز به ثبت رساند.

به گفته‌ی سونیل کومار دیکسیت (Sunil Kumar Dixit) چارتیست، نمودارهای طلای نقطه‌ای نشان می‌دهند که تا زمانی که مومنتوم فعلی حفظ شود، آزمایش سطح 2000 دلار امکان‌پذیر است.

دیکسیت، استراتژیست فنی ارشد در SKCharting، می‌گوید: «پیام افزایش جنون‌آمیز امروز طلا آن است که با ادامه‌ی رشد و گسترش بحران اعتباری بانکی، افراد بیشتری به طلا به عنوان پناهگاه امن و ذخیره‌ی ارزش روی می‌آورند. از این نقطه به بعد، تا زمانی که قیمت‌ها بالای 1960 دلار باقی بماند، می‌توانیم شاهد تداوم حرکت برای رسیدن به سد روانی 2000 دلار باشیم.»

داده‌های اینوستینگ.کام حاکی از آن است که آخرین باری که طلا به بالای 2000 دلار رسید، در مارس 2022 بود که سطح 2070.29 دلار را ثبت کرد و به طور تقریبی با رکورد 2072.90 در اوت 2020 مطابقت داشت.

از سوی دیگر، افزایش مداوم نرخ بهره توسط فدرال رزرو منجر به این نگرانی شده است که اقتصاد ایالات متحده ممکن است در رکود عمیق قرار گیرد.

مویا از OANDA با اشاره به اینکه هر مسیری که اکنون بانک مرکزی برود می‌تواند برای طلا یک موهبت باشد، افزود: «اگر فدرال رزرو با افزایش نرخ بهره وارد عمل شود، این امر باید برای طلا صعودی باشد، زیرا یک سقف کوتاه‌مدت برای دلار ایجاد می‌کند. اگر ثابت شود که تورم تداوم دارد و فدرال رزرو مجبور به از سرگیری انقباضات شود، ضربه‌ی بزرگی به اقتصاد وارد می‌کند و جریان‌های امن زیادی برای طلا را رقم می‌زند»

علاوه بر آن، مویا بر این باور است که طلا می‌تواند در حدود سطح 1950 دلار باشد که این موضوع، منجر به تصمیم بعدی فدرال رزرو برای نرخ در 22 مارس شود.

مویا با تأکید بر اینکه «با ورود اقتصاد به رکود، جریان‌های امن به طلا باید ثابت باشد» خاطرنشان کرد: «وال استریت ممکن است کنترل بهتری در مورد رکود بد آمریکا داشته باشد.»

اشتراک گذاری: