دوشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۸
تاثیر استخراج غیرمجاز رمزارز در مصرف برق
تاثیر استخراج غیرمجاز رمزارز در مصرف برق

استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمزارز که بار سنگینی به شبکه برق کشور تحمیل می‌کند، دارای چه عواقبی است؟

 

به گزارش اقتصادما به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، این روزها میزان مصرف برق کشور افزایش شدیدی دارد و رکوردهای بیش از ۷۰ هزار مگاواتی از خود برجای گذاشته است؛ گرچه بخش عمده‌ای از این مصرف ناشی از ورود وسایل فرسوده سرمایشی است، اما بخش دیگری هم ناشی از مصرف برق برای استخراج غیرمجاز رمزارز است که قیمت‌های بسیار جذابی برای استخراج‌کنندگان دارد.

استخراج رمزارز فعالیتی است که بار مضاعفی به شبکه برق وارد می‌کند و برخی کارشناسان صنعت برق اعتقاد دارند برق مصرفی برای استخراج غیرمجاز می‌تواند برق شهری مانند سمنان را تأمین کند.

بر اساس این گزارش، از هنگامی که این پدیده در کشورمان شایع شد و بر روند مصرف برق اثر منفی گذاشت وزارت نیرو و شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق (توانیر) هم تلاش خود را برای جلوگیری از این امر به کاربست؛ البته برخی گزارش‌های حاکی از آن است که قیمت برخی رمزارزها بیش از سه میلیارد تومان شده است.

همواره تلاش شده عواقب استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمزارزها برای فعالان این صنعت تشریح شود؛ اما سودهای آن‌چنانی آن هنوز خیلی‌ها را به سمت این فعالیت جذب می‌کند.

در تازه‌ترین تلاش برای پیشگیری از استخراج غیرمجاز رمزارز با کمک برق مصطفی رجبی مشهدی به‌عنوان سخنگوی صنعت برق اعلام کرد: اقدام به استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمزارز جریمه‌های سنگین معادل ۱۰۰ برابر قیمت برق در پی خواهد داشت و در صورت تکرار تخلف انشعاب جمع‌آوری خواهد شد.

وی در باره نقش ماینرهای غیرمجاز در سنگین کردن بار شبکه برق کشور ادامه داد: هر دستگاه ماینر معادل یک کولرگازی برق مصرف می‌کند.

مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق (توانیر) کسانی که اقدام به استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمزارز می‌کنند را مورد اشاره قرارداد و گفت: استفاده غیرمجاز از برق باهدف کسب سود نامشروع، جریمه‌های سنگین در پی خواهد داشت به‌طوری‌که این جریمه معادل ۱۰۰ برابر قیمت برق خواهد بود.

رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: در صورت تکرار تخلف، انشعاب آنها برای همیشه جمع‌آوری خواهد شد.

وی با اشاره به مجوز اخذ شده از سازمان اموال تملیکی گفت: دستگاه‌های غیرمجاز کشف شده ازاین‌پس امحا خواهند شد و تاکنون ۸۲۲ دستگاه در خراسان رضوی و ۱۵۰۰ دستگاه در استان گلستان امحا شده‌اند.

استخراج مجاز رمزارز مانعی ندارد

سخنگوی صنعت برق با اشاره به قوانین تصویب شده برای استفاده قانونی از برق برای استخراج رمزارز ادامه داد: باتوجه‌به قوانین مصوب می‌توان با اخذ مجوز نسبت به استخراج رمزارز اقدام کنند.
رجبی مشهدی افزود: در صورت مشاهده استفاده غیرمجاز برای استخراج رمزارز توسط مردم، امکان ارسال گزارش در سامانه برق من وجود دارد که در این صورت به‌ازای هر دستگاه یک میلیون تومان پاداش اختصاص خواهد یافت.

اشتراک گذاری:

تبلیغات شما با ما

0996-6264416