شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۵۷
افزایش ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور به ۹۵۰ میلیون مترمکعب
افزایش ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور به ۹۵۰ میلیون مترمکعب

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران گفت: سال گذشته ۲۷۵ میلیارد مترمکعب گاز به مبادی مصرف منتقل شد که این رقم از افزایش ۱.۵درصدی انتقال روزانه گاز کشور نسبت به سال قبل از آن حکایت دارد.

 

به گزارش اقتصادما به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، غلامعباس حسینی در حاشیه روز پایانی بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشستی خبری اظهار داشت: همکاران من گاز طبیعی را از 22 پالایشگاه گازی، مناطق نفت‌خیز و دو مخزن ذخیره‌سازی تحویل می‌گیرند و از طریق بیش از 39 هزار کیلومتر خط  فشار قوی و 91 ایستگاه تقویت فشار به 2 هزار و 200 نقطه ورودی تحویل می دهند.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با تأکید بر اینکه ماموریت اصلی این شرکت رساندن پایدار، ایمن و بهره‌ور گاز به مبادی تحویل است، ادامه داد: به‌ این منظور تعمیرات اساسی ایستگاه‌ها وخطوط انتقال در فصل گرم سال انجام می‌شود تا ظرفیت کاملی برای گازرسانی در روزهای سرد سال داشته باشیم.

حسینی ادامه داد: پارسال 275 میلیارد مترمکعب گاز و 1.5 درصد بیشتر از سال 1401 گاز طبیعی تحویل مبادی مصرف شد، البته با وجود این افزایش حجم انتقال گاز، کاهش سه میلیارد مترمکعبی کاهش مصرف بخش خانگی بودیم که به‌دلیل اقدام‌های بهینه‌سازی مصرف و توجه مردم محقق شد.

وی بیان کرد: در دو سال گذشته حدود 2 هزار و 600 کیلومتر پیگرانی و 39 هزار و 500 کیلومتر هم نشت‌یابی خطوط انتقال گاز انجام شده است.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار شانا درباره ظرفیت انتقال گاز کشور و بیشترین حجم انتقال در سال 1402 گفت: ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور با بهره‌برداری 6 ایستگاه تقویت فشار و حدود هزار کیلومتر خطوط جدید در سال 1402، به روزانه 950 رسید؛ 9 بهمن هم با انتقال 855 میلیون مترمکعب بیشترین حجم انتقال گاز پارسال ثبت شد.

حسینی همچنین با اشاره به وقوع عملیات تروریستی در سال 1402 گفت:: آن عملیات طوری برنامه‌ریزی شده بود که بتوانند شریان‌های اصلی گاز را از کار بیندازند و جریان گاز استان‌های تهران، اصفهان و بخشی از غرب کشور قطع شود اما همکاران من در مناطق عملیاتی توانستند به‌سرعت این توطئه دشمن را خنثی کنند و کمتر از 32 ساعت خطوط آسیب‌دیده، عملیاتی شدند به‌طوری که بسیاری از مردم حتی متوجه وقوع این حادثه نشدند.

وی افزود: تعمیر و ساخت قطعات مورد نیاز از سوی شرکت‌های ایرانی انجام می‌شود و اکنون نیازی به واردات توربین از خارج کشور نداریم، در حالی که تعمیر توربین‌ها تا چند سال پیش خارج از کشور انجام می‌شد.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران خاطرنشان کرد: درهای شرکت انتقال گاز بر روی شرکت‌های دانش‌بنیان باز است و ما آماده همکاری همه‌جانبه با این شرکت‌ها و بخش خصوصی هستیم.

اشتراک گذاری:

تبلیغات شما با ما

0996-6264416