شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۵
دام کافی موجود است/ هر کیلو گرم دام زنده ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تومان
دام کافی موجود است/ هر کیلو گرم دام زنده ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تومان

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک گفت: در حال حاضر هر کیلو گرم دام سبک زنده بین ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به اسفند ۱۴۰۲ و فروردین ۱۴۰۳ ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان کاهش یافته است.

 

به گزارش اقتصادما به نقل از خبرنگار مهر، افشین صدر دادرس، مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور درباره وضعیت بازار دام زنده به مهر گفت: در حال حاضر هر کیلو گرم دام سبک زنده بین ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به اسفند ۱۴۰۲ و فروردین ۱۴۰۳ ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان کاهش یافته است.

وی افزود: در فصل عرضه قرار داریم و تمام بره‌های متولد اسفند سال گذشته به تدریج وارد بازار می‌شوند.

وی درباره پیش بینی وضعیت بازار دام با توجه به نزدیک شدن اعیاد قربان و غدیر خم گفت: بازار فعلی قابل پیش بینی نیست. اما به اندازه کافی دام سبک در بازار موجود است؛ اینکه در ادامه چه اتفاقی بیفتد و شرایط قیمتی چه باشد به سیاست‌های دولت برمی‌گردد.

آمار دام کشور

صدر دادرس درباره آمار دام کشور گفت: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران ۷۱ میلیون رأس دام سبک در کشور وجود دارد و ۴۰ میلیون رأس از آن مربوط به دام مولد و بالغ بالای یک سال است. ۳۰ میلیون رأس دام زیر یک سال بوده که بسته به سیاست دولت این بره‌ها می‌توانند وارد سیکل پروار شده یا به گله‌های مولد اضافه شوند.

وی با بیان اینکه اگر دولت مانند سال گذشته عمل کند و دام‌ها وارد کشتارگاه شوند، وضعیت نابه‌سامان بازار تشدید می‌شود، گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید مناسب است اما به طور قطع تمام ۳۰ میلیون رأس دام برای پرواربندی نمی‌رود. اگر دورنمای بازار تولیدکننده و تقاضا خوب باشد گله‌های مولد تقویت می‌شود که به زیرساخت‌ها و بهبود شرایط در میان مدت و بلندمدت کمک می‌کند؛ اما پرواربندی دام در کوتاه مدت وضعیت بازار را تنظیم می‌کند.

صدر دادرس در پایان گفت: از ابتدا سال متأسفانه بر طبل واردات کوبیده می‌شود که در فصل تولید موجب سیگنال منفی به تولید می‌شود.

اشتراک گذاری:

تبلیغات شما با ما

0996-6264416