دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
اضافه شدن ۹۰ فروند هواپیما در دولت سیزدهم به چرخه پروازی
اضافه شدن ۹۰ فروند هواپیما در دولت سیزدهم به چرخه پروازی

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از طراحی و ساخت ۲ هزار قطعه مورد نیاز صنعت هوایی در کشور خبر داد و گفت: ۹۰ فروند هواپیما طی دو سال گذشته و در دولت سیزدهم به چرخه پروازی کشور اضافه شد.

 

محمد محمدی بخش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در مورد افزایش تعداد ناوگان هوایی در دولت سیزدهم، اظهار کرد: در شهریور ماه سال ۱۴۰۰ بهترین حدود ۱۰۰ فروند هواپیمای فعال داشتیم و امروز به حدود ۱۹۰ فروند هواپیما رسیده است که برنامه داریم تا پایان سال به ۲۵۰ فروند هواپیمای فعال برسد.

وی با اشاره به اینکه ناوگان خیلی خوبی در کشور داریم، افزود: در دو سال گذشته حدود ۵۰ فروند هواپیمای زمینگیر به چرخه پروازی بازگشتند و حدود ۴۰ هواپیما هم خریداری و وارد کشور شده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه نهضت تعمیر در حال انجام است و اورهال هواپیماها انجام می‌شود، گفت: اقدامات بزرگی در حال انجام است به طوری که حدود ۲ هزار قطعه مورد نیاز در داخل کشور طراحی و ساخته شده و استانداردهای لازم را دارد.

محمدی بخش تصریح کرد: با ظرفیت‌سازی که در حوزه شرکت‌های دانش بنیان انجام و مجوزهایی که داده شد، یک جهش رخ داد. البته صادرات قطعات مصرفی را هم داریم؛ ولی بیشتر برای نیاز خود قطعات تندمصرف را تولید می‌کنیم.

آغاز عملیات اجرایی فاز دو فرودگاه امام خمینی (ره) در هفته آینده

رئیس سازمان هواپیمایی همچنین از آغاز عملیات اجرایی فاز دو فرودگاه امام خمینی (ره) در هفته آینده با مشارکت ایران و چین خبر داد و گفت: برای این موضوع بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام خواهد شد.

بلیت هواپیما هست، اما با استقبال مردم مواجه هستیم

وی در مورد اینکه گفته می‌شود بلیت هواپیما نداریم، پاسخ داد: بلیت هست. این موضوع را آمارهای پروازهای داخلی و بین‌المللی نشان می‌دهد. امروز نسبت به گذشته و در دولت سیزدهم فرودگاه‌های بسیاری زیر بار پروازی رفتند؛ فرودگاه‌هایی که قبلاً پرواز نداشتند و الان در آنها پرواز انجام می‌شود.

رئیس سازمان هواپیمایی در ادامه با بیان اینکه پروازهای بین‌المللی هم به اقصا نقاط دنیا داریم، اعلام کرد: ایرلاین‌های ایرانی در هفته ۱۵۰ پرواز توسط به عتبات، ۱۵۰ پرواز به ترکیه، ۱۵۰ پرواز به امارت انجام می‌شود؛ همچنین قطعاً این کشورها هم پروازهایی به ایران دارند.

محمدی بخش بیان کرد: تعداد زیادی از کشورهای اروپایی مقصد پروازی ایران هستند؛ همچنین به برخی مناطق دیگر جهان مثل شرق آسیا، روسیه و ... پرواز داریم.

تحول حمل و نقل هوایی در دولت سیزدهم

وی گفت: پروازهای متعددی که از جمهوری اسلامی ایران با هواپیماهای خودمان انجام می‌شود و در دولت سیزدهم تحولی در حوزه ناوگان هوایی رخ داده است. امروز به دلیل استقبال مردم، هیچ صندلی خالی نداریم به طوری که در همین آبان ماه که باید درخواست‌ها کم باشد، بیشترین درخواست را داریم.

رئیس سازمان هواپیمایی تاکید کرد: حجم درخواست‌ها به چند دلیل زیاد است که مهم‌ترین آن ایمنی است؛ زیرا کمترین سانحه را در حوزه حمل و نقل هوایی داشتیم و مردم به این مجموعه باور و اعتماد کردند، البته سریع بودن و قیمت مناسب هم مولفه‌هایی دیگر است که حمل و نقل هوایی را انتخاب می‌کنند.

محمدی بخش اعلام کرد: شرکت‌های هواپیمایی واقعاً بلیت هواپیما را عرضه می‌کنند و عدم عرضه نداریم و با همه توانشان خدمات ارائه می‌دهند. البته برای ورود برای فعال کردن بخش خصوصی در حمل و نقل هوایی بایستی با توجه به هزینه‌های متعدد در حوزه هوایی و ایرلاین‌ها، قیمت را واقعی کنیم؛ خرید بخش اعظمی از اقلام به صورت ارزی است و باید کمک کنیم تا هم قیمت‌ها واقعی شود و هم مردم بیشتر استفاده کنند.

وی در مورد میزان افزایش قیمت، بیان داشت: تعیین قیمت مولفه‌های متعددی دارد و نمی‌تواند میزانی برای آن مشخص کرد؛ اما واقعی کردن آن بر اساس قانون مانند متنوع سازی نرخ، را باید انجام دهیم. تلاش می‌کنیم که قیمت‌ها در ستاد تنظیم بازار و با مصوبات شورای عالی هواپیمایی، واقعی شود تا هم مردم رضایت داشته باشند و هم بتوانیم موضوع تامین اقلام را برای آماده سازی هواپیما داشته باشیم.

اشتراک گذاری:

تبلیغات شما با ما

0996-6264416