دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۱
جزئیاتی از فرآیند انتشار صورت های مالی شركتهای دولتی و عمومی در كدال
جزئیاتی از فرآیند انتشار صورت های مالی شركتهای دولتی و عمومی در كدال

مدیر گروه دفتر امور شرکت های دولتی وزارت اقتصاد با اشاره به همکاری نکردن بانکها و بیمه ها و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی برای ارائه لیست شرکتهای زیرمجموعه به این دفتر گفت: با استفاده از منابع اطلاعاتی که در اختیار داشتیم بخصوص صورت های مالی توانستیم فهرست شرکتهای مشمول انتشار در کدال را مشخص و نسبت به انتشار صورت های مالی آنها اقدام کنیم.

 

به گزارش اقتصاد ما سعید اکبری مدیر گروه دفتر امور شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گفت‌وگو با شادا درباره تاریخچه و جزئیات روند انتشار صورت های مالی شرکت های دولتی گفت: موضوع انتشار صورت های مالی شرکتهای دولتی و شرکتهای بخش عمومی روی سامانه کدال، از زمانی شروع شد که آقای خاندوزی وزیر محترم اقتصاد در مجلس موضوع انتشار عمومی صورت های مالی شرکت های یاد شده را مطرح کرد و قول داد که بعد از گرفتن رای اعتماد درباره عملکرد و صورت های مالی شرکت‌های دولتی و همچنین شرکتهای عمومی که از بودجه استفاده میکنند شفاف سازی صورت گیرد و این صورت های مالی در دسترس عموم مردم قرار بگیرد.

اکبری با اشاره به اینکه سال 1400 قانونی برای انتشار عمومی صورت های مالی این شرکتها وجود نداشت و به همین دلیل، صرفا صورت های مالی شرکت های زیر مجموعه وزارت اقتصاد را در کدال منتشر کردیم، اضافه کرد: اما در قالب  جزء 1 بند «م» تبصره 2 قانون بودجه سال 1401، این موضوع به یکی از تکالیف وزارتخانه تبدیل شد.

بر همین مبنا و در فروردین 1401، 312 صورت مالی سال 1398 و 309 صورت مالی سال 1399 را منتشر کردیم که صرفا برای شرکت های دولتی بود. مدیر گروه دفتر امور شرکت های دولتی ادامه داد: مشکلی برای انتشار صورت مالی شرکت های دولتی نداشتیم زیرا هم فهرست این شرکت ها و هم حسابرس آنها مشخص بود اما فهرست اسامی شرکت های زیر مجموعه موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت های زیر مجموعه بانکها را نداشتیم.

اکبری با اشاره به اینکه برای تهیه این فهرست با بانکها و بیمه ها و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی مکاتبه کردیم و از آنها درخواست کردیم که فهرست شرکت های زیرمجموعه خود را به این وزارتخانه ارائه دهند، اظهار داشت: متاسفانه پاسخی دریافت نکردیم.

به همین دلیل، همکاران دفتر دست به کار شدند و با استفاده از منابع اطلاعاتی که در اختیار داشتند بخصوص صورت مالی شرکت ها، شرکت هایی که مشمول انتشار صورت های مالی در کدال می شدند را شناسایی کردند و در نهایت موفق شدیم در سال 1401 مجموعا 1124 صورت مالی را در کدال منتشر کنیم.

مدیر گروه دفتر امور شرکت های دولتی افزود: از آنجایی که صورت های مالی معمولا از ابتدای نیمه دوم سال در اختیار دفتر قرار می‌گرفت، مجددا از ابتدای سال 1402 شروع به شناسایی شرکت‌ها کردیم و حدود 2000 شرکت شناسایی شد که براساس جزء 1 بند «ج» تبصره 2 قانون بودجه امسال مشمول انتشار می‌شدند و صورت مالی آنها در اختیار مراجع حسابرسی یعنی سازمان حسابرسی و جامعه حسابداران رسمی قرار داشت. بخشی از این صورت های مالی را در چند مرحله اخذ کرده و بعد از پالایش، نهایتا توانستیم 1000 صورت مالی حسابرسی شده شرکت های دولتی و عمومی را در اوایل آبان ماه منتشر کنیم. 

اکبری درباره جزئیات فرایند شناسایی و پالایش شرکتهای مشمول انتشار صورت مالی در سامانه کدال گفت: این فرآیند بدین صورت بود که ابتدا یک مرحله بررسی می کردیم آن شرکت بورسی هست یا نه زیرا شرکت های بورسی وظیفه انتشار صورت های مالی خودشان را بر عهده دارند. سپس با توجه به اینکه با پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی در ارتباط هستیم شناسه ملی تمامی شرکتها را یک بار دیگر استعلام می‌کنیم که اسامی آنها دقیق باشد. 

مدیر گروه دفتر امور شرکت های دولتی ادامه داد: بعد از نهایی شدن فهرست شرکتها، این فهرست را برای سازمان بورس می‌فرستیم و سازمان بورس هم این فهرست را در اختیار شرکت رایان بورس قرار میدهد و این شرکت هم دسترسی انتشار صورت مالی این شرکتها را به وزارت اقتصاد میدهد تا نهایتا صورت های مالی این شرکت ها را بر روی سامانه کدال قرار دهیم. 

گفتنی است وزارت امور اقتصادی و دارایی براساس جزء 1 بند «ج» تبصره 2 قانون بودجه امسال موظف به انتشار صورت‌های مالی «کلیه مؤسسات انتفاعی دولتی، شرکتهای دولتی از جمله شرکتهای مستلزم ذکر یا تصریح نام و شرکتها و یا سازمان‌های توسعه ای و شرکتهایی که دولت یا شرکتهای تابعه و ذی ربط مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و سایر دستگاههای موضوع ماده ( ۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و سازمان های مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی کل کشور مستقیماً یا با یک یا دو واسطه بیش از پنجاه درصد (۵۰ %) سهام آن را در اختیار دارند و شرکتها ی تحت نظارت (کنترل) دولت» در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال) است.

اشتراک گذاری:

تبلیغات شما با ما

0996-6264416