جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۷
حجم آب ۱۶ سد مهم کشور نصف شد
حجم آب ۱۶ سد مهم کشور نصف شد

میزان پرشدگی ۱۶ سد مهم تامین کننده آب شرب و کشاورزی کشور از ابتدای سال آبی مهرماه ۱۴۰۱ تا پایان شهریور ۱۴۰۲ کمتر از ۵۰ درصد بوده که نشان از مطلوب نبودن وضعیت بارشی و منابع کشور در آغاز سال آبی جدید است.

 

به گزارش اقتصادما ، سال آبی گذشته (ابتدای مهر ۱۴۰۱ تا پایان شهریور۱۴۰۲ ) در حالی به پایان رسید که میزان بارش‌های این سال در مقایسه با دوره بلندمدت ۵۴ ساله با کاهش ۱۴ درصدی همراه شده و این امر سبب شدمیزان پرشدگی مجموع سدهای کشور به ۴۴ درصد کاهش یابد.

پیش‌بینی اخیر موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو نیز نشان از آن دارد که هفته های ابتدایی سال آبی جدید (ابتدای مهر۱۴۰۲ تا پایان شهریور۱۴۰۳) نیز بارندگی خوبی در انتظار منابع آبی کشورمان نیست و احتمال پرآب شدن مخازن سدها دور از انتظار به نظر می رسد.

گزارش جدید مرکز اطلاعات و داده‌های آب کشورهم بیانگر آن است که از مجموع سدهای مهم آب و کشاورزی ۱۶ سد تا پایان شهریور ۱۴۰۲ با کاهش میزان پرشدگی آب روبه‌رو شده‌اند.

بر اساس این گزارش، سد دامغان در استان سمنان با هشت میلیون متر مکعب موجودی آب با کاهش ۲۵ درصدی نسبت به سال آبی گذشته روبرو شده است؛ البته میزان پرشدگی این سدهم از ابتدای سال آبی مهر۱۴۰۱ تا آخرشهریور۱۴۰۲ تنها ۵۰ درصد بوده است.

سد داریان در استان کرمانشاه با ۱۱۷ میلیون متر مکعب موجودی آب با کاهش ۴۰ درصدی نسبت به سال آبی گذشته روبرو شده است؛ البته میزان پرشدگی این سد هم تنها ۳۵ درصد بود.

سد «استقلال» هرمزگان از ابتدای سال آبی تازه گذشته تا پایان آن ۸۱ میلیون مترمکعب آب دارشته که در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل تر ۵۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد؛ میزان پرشدگی این سد ۳۴ درصد بود.

موجودی آب در سد «آغ چای» آذربایجان غربی به رقم ۶۷ میلیون مترمکعب رسیده بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تر ۳۳ درصد کاهش دارد و میزان پرشدگی در حال حاضر این سد هم ۳۱ درصد است.

سد «جیرفت» کرمان هم ۸۷ میلیون مترمکعب آب داشت که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۶ درصد کاهش نشان می‌دهد که میزان پرشدگی این سد به ۲۷ درصد رسیده است.

موجودی آب در سد «شیرین‌دره» خراسان شمالی از ابتدای سال آبی مهر۱۴۰۱ تا آخر شهریور۱۴۰۲ هم ۱۵ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سد شیرین دره اکنون ۲۶ درصد پرشدگی دارد.

سد «نساء» استان کرمان هم با ۴۳ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۵۲ درصدی نسبت به سال گذشته روبه‌رو بوده و درصد پرشدگی ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

سد «سرنی» در استان هرمزگان نیز اکنون ۱۳ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه سال آبی قبل ۶۳ درصد کاهش داشته و درصد پرشدگی ۲۱ درصدی دارد.

سد «شمیل و نیان» در استان هرمزگان با ۱۹ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۶۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال آبی قبل روبه‌رو شده و درصد پرشدگی فعلی این سد نیز ۱۹ درصد است.

سد «۱۵ خرداد» در حوضه آبریز قم رود هم فقط ۳۶ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۸ درصد کاهش‌یافته است. میزان پرشدگی فعلی این سد نیز ۱۹ درصد است.

موجودی آب در مخزن سد «تنگوئیه» سیرجان کرمان از ابتدای سال آبی مهر۱۴۰۱ تا آخر شهریور ۱۴۰۲ در حالی به رقم چهار میلیون مترمکعب رسیده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۲ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی فعلی این سد ۱۰ درصد است.

سد ساوه در استان مرکزی با ۲۵ میلیون مترمکعب حجم مخزن، ۵۶ درصد کاهش نسبت به سال قبل دارد و درصد پرشدگی آن نیز ۹ درصد است.

سد «طرق» در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی مهر۱۴۰۱ تا آخر شهریور۱۴۰۲، سه میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد و میزان پرشدگی آن ۸ درصد است.

سد «دوستی» خراسان رضوی هم ۸۹ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۳ درصد کاهش داشته و میزان پرشدگی آن به ۷ درصد رسید.

«چاه نیمه‌»‌های سیستان و بلوچستان در مدت یاد شده ۵۴ میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۸ درصد داشته و اکنون میزان پرشدگی این چاه نیمه‌ها به چهار درصد رسیده است.

حجم آب سد «وشمگیر، گلستان، بوستان» گلستان حدود ۶۷ درصد بود که این سد خشک شده و هیچ آبی ندارد.

خبرنگار اقتصادی ایرنا

اشتراک گذاری:

تبلیغات شما با ما

0996-6264416