يکشنبه ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۸
آینده جهان را گوشت گیاهی شکل می دهد!
آینده جهان را گوشت گیاهی شکل می دهد!

یورونیوز در گزارشی از قول بیل گیتس ادعا می‌کند که ساخت و تولید گوشت بر اساس گیاهان نشان از «آینده» دارد اما برای رسیدن به این آینده چه چیزهایی باید تغییر کند؟

به گزارش اقتصاد ما بیل گیتس هشدار داده است که تأثیرات اقلیمی گوشت پنهان است؛ اما این میلیاردر در عین حال معتقد است که گوشت گیاهی «آینده» را شکل خواهد داد.

به ادعای این میلیاردر شناخته‌شده؛ کودها و گاوها را به عنوان عوامل پنهان تغییرات آب و هوایی می‌توان نام برد. اصلاً شاید به همین دلیل باشد که گفته می‌شود مسیر آینده از تولید گوشت‌های گیاهی می‌گذرد.

بیل گیتس ادعا می‌کند که بیشتر مردم هنوز نمی‌دانند که کشاورزی چگونه به تغییرات آب و هوایی دامن می‌زند- و به ویژه از میزان انتشار متان توسط دام‌ها و کودها بی‌اطلاع هستند.

گیتس به تازگی در آخرین قسمت از پادکست خود با عنوان «مرا گیج نکن» گفته: «از میان همه حوزه‌های آب و هوایی، یکی از حوزه‌هایی که مردم احتمالاً آگاهی کمتری از آن دارند، کود و گاو است و این یک چالش عمده در این زمینه است».

این موضوع در حین گفتگوی بیل گیتس با اهمیر «کوست‌لاو» تامپسون نوازنده و کارگردان مطرح شد- که او هم مانند گیتس سرمایه‌گذار اولیه چندین و چند استارت‌آپ مواد غذایی گیاهی از قبیل ایمپاسیبل و ناتکو بوده است.

تامپسون که اهل فیلادلفیا است حتی به تازگی در تولید یک پنیر استیک گیاهی که توانسته علاقه باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا را به خود جلب کرده و به عبارت بهتر او را تبدیل به یکی از طرفدارانش کند، با ایمپاسیبل شریک شده است.

تامپسون به گیتس گفته که جلب و جذب توانایی غذاهای گیاهی در تقلید طعم گوشت واقعی و سایر محصولات مختلف شده است.

او می‌گوید: «چیزی به من می‌گوید که آینده ما از مسیر تولید گوشت و دیگر محصولات غذایی بر اساس مواد گیاهی خواهد گذشت- و من می‌خواهم جزو اولین کسانی باشم که این بذر را می‌کارند».

تاثیرات کشاورزی بر تغییرات آب و هوایی در چه زمینه‌هایی خواهد بود چیست؟

طبق داده‌های آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا، صنعت کشاورزی تقریباً در حدود 24 درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای جهان را تولید می‌کند که بیشتر آن ناشی از انتشار متان از دام و کود مورد استفاده برای کشت محصولات مختلف است.

طبق آمارهای موجود در این زمینه، گوشت گاو مسئول اصلی بیشترین انتشار گازهای گلخانه‌ای است- که شامل متان هم می‌شود. به عبارت بهتر به ازای هر 99 گرم گوشت گاو، به طور میانگین در سطح جهان بیشتر از 50 کیلوگرم گازهای گلخانه‌ای آزاد می‌شود.

در شرایطی که در ظاهر غذاهای گیاهی بیشتر مورد حمایت کسانی هستند که به دنبال جایگزینی برای محصولات حیوانی می‌گردند، اما گیتس می‌گوید که به دلیل پتانسیل آن‌ها برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی، شروع به حمایت از سرمایه‌گذاری‌های غذایی مبتنی بر گیاه کرده است.

او می‌گوید که «بیشتر از زاویه مسایل اقلیمی و آب و هوایی به این تصمیم رسیده است».

گیتس در سال 2018 در این زمینه نوشته بود که «اگر گاوها یک کشور بودند، قطعاً به عنوان سومین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای در جهان شناخته می‌شدند».

گیتس در کتاب خود به نام «چگونه از یک فاجعه آب و هوایی جلوگیری کنیم» در سال ۲۰۲۱ نوشت که «مبارزه موثر با تغییرات اقلیمی باعث می‌شود افراد مایل باشند که به ایده‌های جدیدی مانند روی آوردن به ماشین‌های الکتریکی و گوشت‌های مصنوعی متعهد شوند».

اشتراک گذاری:

تبلیغات شما با ما

0996-6264416