جمعه ۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۷
استقبال ایران از تشکیل گروهی برای پایان دادن به جنگ اوکراین
استقبال ایران از تشکیل گروهی برای پایان دادن به جنگ اوکراین

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: از ایده بهره برداری از ظرفیت دبیرکل به منظور ایجاد گروه فرامنطقه‌ای از کشورهای مستقل، بیطرف و صاحب ظرفیت برای پایان بخشیدن به مخاصمه در اوکراین استقبال کرده‌ و آماده‌ مشارکت هستیم.

به گزارش اقتصاد ما، امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک پنجشنبه شب چهارم اسفند ماه در نشست سالگرد آغاز مخاصمه اوکراین در مجمع عمومی سازمان ملل، ضمن اشاره به تداوم عواقب ناشی از این مخاصمه بر وضعیت حقوق بشردوستانه و اقتصاد جهانی، اظهار داشت: با گذشت یک سال از این درگیری همچنان چشم اندازی برای پایان آن دیده نمی‌شود.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران بر موضع اصولی خود در خصوص ضرورت پایبندی همگان به منشور ملل متحد و از جمله اصول برابری و تمامیت ارضی کشورها، از همه طرف‌ها می‌خواهد تا به اصول حقوق بشردوستانه، حفاظت از غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی پایبند باشند.

سعید ایروانی نماینده دائم کشورمان عنوان کرد: با اولویت بخشی به گفت‌وگو و دیپلماسی و توجه به دلایل ریشه‌ای این مخاصمه، رسیدن به صلح امکانپذیر خواهد بود. در این خصوص، جمهوری اسلامی ایران از ایده بهره برداری از ظرفیت دبیرکل سازمان ملل به منظور ایجاد گروه فرامنطقه‌ای از کشورهای مستقل، بیطرف و صاحب ظرفیت برای رسیدگی به این موضوع، به منظور پایان بخشیدن به مخاصمه جاری استقبال می‌کند و آمادگی دارد در این فرآیند مشارکت کامل داشته باشد.

به گفته وی چنین فرآیندی، ضمن تسهیل گفت‌وگو، زمینه‌هایی برای گشایش در بن بست جاری در مخاصمه اوکراین را فراهم خواهد کرد. 

ایروانی همچنین ضمن انتقاد از پیش نویس قطعنامه پیشنهادی اظهار داشت: انتظار می‌رفت در سالگرد وقوع این درگیری پیش نویس قطعنامه به نحوی جامع و بی‌طرفانه تمام جنبه‌های مخاصمه را مدنظر قرار دهد. اما متاسفانه این سند شرایط و اقدامات تحریک آمیزی را که پیش زمینه ایجاد این بحران است، نادیده گرفته و نتوانسته ارزیابی بیطرفانه از شرایط ایجاد کند. 

وی همچنین در پاسخ به اظهارات ضد ایرانی نماینده رژیم صهیونیستی گفت: این ایران هراسی بخشی از اقدامات همیشگی این رژیم در مجمع عمومی است و نماینده آن رژیم از هر فرصتی برای ایراد اتهامات غیرمرتبط به ایران بهره می‌جوید. اسرائیل درصدد است با این اتهام پراکنی، پوششی برای اقدامات مخرب خود در منطقه و جنایات خود علیه مردم فلسطین بیابد.

نماینده ایران در این خصوص حمله هوایی رژیم اسرائیل به یک منطقه مسکونی در دمشق را قویا محکوم کرد و اظهار داشت: جهانیان باید ضمن محکومیت این اقدامات، رژیم اسرائیل را وادار به احترام به حقوق بین‌الملل کنند.

منبع فارس

اشتراک گذاری:

تبلیغات شما با ما

0996-6264416